Rocznica wybuchy Powstania Wielkopolskiego (27.12.)

Wczoraj świętowaliśmy rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w naszym muzeum. Na zwiedzających czekała kuchnia powstańcza oraz pokazy rekonstruktorów w umundurowaniu i wyposażeniu oddziałów powstańczych. Ponadto zwiedzający mogli zobaczyć po raz pierwszy odnowionego BRDM-1 (również podczas przejazdu), oraz świeżo wyremontowanego T-34-85M2. Dziękujemy wszystkim odwiedzającym za przybycie i wspólne świętowanie!

Czytaj dalej
Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

Życzymy Wam wszystkiego co najlepsze, dużo zdrowia, radości i pomyślności z okazji Świąt! Widzimy się w sobotę 27 grudnia na świętowaniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W tym wyjątkowym dniu będziemy mieli dla Was dwie niespodzianki i nowe-stare eksponaty. Poniższe zdjęcia to mały przedsmak tego, czego możecie się spodziewać 😉

Czytaj dalej
Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Muzeum Broni Pancernej (27.12)

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Muzeum Broni Pancernej (27.12)

Chociaż przed nami całkowicie świąteczny tydzień, my nie zwalniamy. Zapraszamy do nas już w sobotę 27 grudnia na świętowanie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Czytaj dalej

Świąteczne spotkanie w MBPanc

Dzisiaj odbyło się w naszym muzeum świąteczne spotkanie całego zespołu. Chociaż dzień rozpoczął się od rutynowego szkolenia przeciwpożarowego, potem wszyscy mogli przekonać się czy byli wystarczająco grzeczni, aby dostać prezent od Gwiazdora (albo Mikołaja 😉 ). A przed poczęstunkiem była jeszcze okazja do wspólnego zdjęcia z lekkim przymrużeniem oka…  

Czytaj dalej
Wyróżnienie PTTK „Turysta” dla Krzysztofa Kawalca

Wyróżnienie PTTK „Turysta” dla Krzysztofa Kawalca – adiunkta Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu!

W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbyła się gala finałowa 33. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Z dumą informujemy, że publikacja „Przewodnik po Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu / Guide for Museum of Armoured Warfare in Poznań” autorstwa Krzysztofa Kawalca została wyróżniona przez Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych PTTK.

Czytaj dalej
Obchody Dnia Niepodległości

Obchody Dnia Niepodległości

Fotorelacja z wczorajszych obchodów Dnia Niepodległości w naszym muzeum. Odwiedziło nas ponad 950 osób. Zwiedzający mogli nie tylko posmakować kuchni wojskowej, ale również obejrzeć z bliska nasz najnowszy nabytek – samobieżny zestaw przeciwlotniczy ZSU-57-2, a także naszego Half-Tracka, który na co dzień znajduje się w pawilonie A. Dziękujemy wszystkim za

Czytaj dalej
ZSU-57-2

ZSU-57-2 – pierwszy radziecki samobieżny zestaw przeciwlotniczy

ZSU-57-2 był pierwszym radzieckim samobieżnym zestawem przeciwlotniczym, produkowanym na masową skalę. Wszedł do służby w latach 50. Jego powstanie było odpowiedzią na wrażliwość radzieckich wojsk pancernych na ataki z powietrza, co unaoczniła II wojna światowa. Mimo że w momencie wprowadzenia był już konstrukcją przestarzałą, przez wiele lat pozostawał w uzbrojeniu

Czytaj dalej
Sd.Kfz. 251/1 Ausf. D

Konserwacja i renowacja Sd.Kfz. 251/1 Ausf. D

Rozwój niemieckich wojsk pancernych w drugiej połowie lat 30. XX wieku wymusił potrzebę skonstruowania i dostarczenia na potrzeby armii transportera opancerzonego przeznaczonego do współdziałania z czołgami, który miał charakteryzować się dużą mobilnością i możliwością pokonywania trudnego terenu. Prace nad nowym półgąsienicowym pojazdem z lekkim opancerzeniem podjęto w 1937 roku. Do

Czytaj dalej

Obchody Święta Wojska Polskiego

Relacja z wczorajszych obchodów Święta Wojska Polskiego w naszym muzeum. W tym szczególnym dniu dla naszych odwiedzających przygotowaliśmy różne atrakcje i kilka niespodzianek. Wśród odwiedzających był szczególny gość – Janusz Rau, znany bardziej jako Dziadek Rau. Podczas zwiedzania muzeum podzielił się z nami i gośćmi licznymi opowieściami z czasów służby

Czytaj dalej
Polskie czołgi Renault FT w Mińsku Mazowieckim w sierpniu 1920 roku

Polska broń pancerna w Bitwie Warszawskiej

W czasie gdy armie bolszewickie zbliżały się do Warszawy, Naczelny Wódz 11 sierpnia 1920 r. wydał rozkaz nakazujący zebranie wszystkich czołgów i zgrupowanie ich w odwodzie na Pradze. Mimo ogromnych wysiłków ze strony dowództwa pułku (mjr Bogumił Skibniewski) z chwilą podjęcia przygotowań do obrony na przedmościu, zdołano zgromadzić na Pradze

Czytaj dalej