NA STULECIE – MUZEUM XXI WIEKU

Sto lat temu odbyły się dwa  Zjazdy Delegatów Związku Polskich Muzeów Historyczno – Artystycznych. Pierwszy z nich odbył się w Poznaniu.

W ramach uczczenia tego jubileuszu, 1 czerwca w Poznaniu rozpoczęła się konferencja „Muzeum XXI wieku. W 100-lecie I zjazdu muzeów polskich w Poznaniu”. Wydarzenie to objął patronatem honorowym Prezydent RP Andrzej Duda.

Konferencja została zainaugurowana powitaniem uczestników przez Tomasza Łęckiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu. Jako historyk, a przy tym gospodarz i główny organizator przedsięwzięcia bezpośrednio nawiązującego do wydarzenia sprzed 100 lat w sposób naturalny odwoływał się do faktów z przeszłości. Była więc oczywiście mowa o odzyskaniu niepodległości i zszywaniu jednolitego państwa z trzech „prowincji”, a następnie interesujące cytaty z wypowiedzi muzealników debatujących w Poznaniu 100 lat temu.

Rozpoczęcie konferencji zaszczycili swoim przybyciem zaproszeni goście. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list od patrona honorowego konferencji, prezydenta Andrzeja Dudy. Z kolei sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Selin odczytał list ministra MKiDN prof. Piotra Glińskiego. Jako ostatni wystąpił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, który przedstawił działania wielkopolskiego samorządu wojewódzkiego na polu kultury.

Wszyscy przemawiający podkreślali wagę bieżącej konferencji dla polskiego muzealnictwa i życzyli zebranym owocnych obrad. W konferencji udział biorą również przedstawiciele Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie w osobach Panów Dyrektorów – Pawła Żurkowskiego i Witolda Głębowicza oraz szefa Oddziału Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu Pana ppłk Tomasza Ogrodniczuka. Konferencja ma potrwać do 3 czerwca 2022 roku.

Za Expressem Konferencyjnym – organem Muzeum Narodowego w Poznaniu.