Aktualności

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

Uroczystości w Poznaniu z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej „cudem nad Wisłą”.

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Ustanowienie „Święta Żołnierza” sankcjonował rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku. „Święto Żołnierza” nie zostało nigdy odwołane równorzędnym lub wyższym aktem. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych i w ludowym Wojsku Polskim do 1946 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów, ponieważ przypominało ono o zwycięstwie Wojska Polskiego nad „bratnią” Armią Czerwoną.

Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia, a następnie zastąpiona została ustawą z 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny.

Święto to przypada w dzień ustawowy wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla którego ustawodawca wprowadził dzień wolny.  

Zdjęcia: Zbiory własne MBP, NAC.

0 Udostępnień

Comments are closed.