Realizacja dokumentu o współpracy pomiędzy Słoweńskim Muzeum Wojskowym Pivka a Muzeum Wojska Polskiego.

Pisaliśmy już wcześniej o jego podpisaniu tutaj : https://muzeumbronipancernej.pl/m36-jackson-dla-muzeum-broni-pancernej-w-poznaniu/

Teraz piszemy o jego realizacji. W dniu 18 listopada 2019 ruszyły do Słowenii pierwsze części przygotowanego do transportu śmigłowca Mi-8.

Na zdjęciach łopaty i wirnik śmigłowca w trakcie załadunku na wojskowy zestaw niskopodwoziowy.

Załadowane części przebyły drogę przez cztery kraje i dotarły do Muzeum Wojskowego w Pivce dnia 22 listopada.

Rozładunek części śmigłowca nastąpił w godzinach wieczornych, a następnego dnia w Lublanie, zgodnie z umową, załadowano niszczyciel czołgów M-36 Jackson, na zestaw niskopodwoziowy który wyruszył w drogę powrotną do Polski.

W dniu 27 listopada M-36 Jackson wjechał na terytorium Polski gdzie 28 listopada nastąpi rozładunek w Muzeum Broni Pancernej.

Jednocześnie trwała operacja przerzutu śmigłowca Mi-8 do Słowenii. 27 listopada na terenie jednostki 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej załadowano, przygotowany wcześniej do transportu korpus Mi-8.

Śmigłowiec pokona tą samą drogę, tylko odwrotną, co przywieziony do Polski M-36.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu i organizacji wymiany eksponatów pomiędzy ośrodkami muzealnymi Słowenii i Polski.

Szczególne podziękowania kierujemy do doradcy prezydenta RP pana Bogusława Winida, ambasadorów RP oraz Słowenii , Słowacji i Węgier, wszystkim atache wojskowym przy wymienionych ambasadach oraz Wojsku Polskiemu, a szczególnie dowództwu oraz kadrze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej. Całość operacji możliwa była dzięki podpisaniu umowy przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie ze stroną Słoweńską, za co bardzo dziękujemy.

W wymianie sprzętu, uczestniczyła delegacja Muzeum Broni Pancernej w osobach: podpułkownik Tomasz Ogrodniczuk, Witold Marcińczyk i Krzysztof Chrzan.