Aktualności

Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKI – CIĄG DALSZY.

W maju bieżącego roku informowaliśmy o sprowadzeniu do naszego Muzeum pancernego samochodu rozpoznawczego FOX. Data rozpoczęcia operacji sprowadzenia pojazdu z Sycylii zbiegła się z rocznicą śmierci generała Władysława Andersa, którego żołnierze mieli na wyposażeniu takie właśnie pojazdy, w ramach 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Po zakończeniu działań wojennych, wiele z tych pojazdów zostało ewakuowanych do brytyjskich magazynów sprzętu w Egipcie. Duża część trafiła również do innych państw. Wozy uszkodzone czy zużyte pozostały nawet do dziś w różnych bazach we Włoszech.

Nasz pojazd został odnaleziony w bazie lotnictwa morskiego w Sigonelli koło Katanii na Sycylii, gdzie stacjonują polscy żołnierze w ramach Kontyngentu Wojskowego operacji EUNAVFOR MED „Irini”.

Świadomość historyczna i sytuacyjna oraz zwiadowczy instynkt oficerów naszego kontyngentu zadziałały we właściwej chwili. Żołnierze rozpoznali na złomowisku w Sigonelli wrak pojazdu, który przypuszczalnie mógł służyć żołnierzom 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Po przejściu skomplikowanej procedury formalnego przekazania wozu, gdzie strona włoska wykazała pełne zrozumienie, okazując wszelką pomoc w nieodpłatnym przekazaniu historycznego pojazdu, nastąpiło przerzucenie go do Polski. Również ze strony polskiej wiele osób i instytucji wsparło operację swoimi działaniami. Wspomnieć należy o 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego, które zorganizowało przerzut pojazdu drogą powietrzną z Sigonelli do Wrocławia oraz 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, która swoim transportem dostarczyła pojazd do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Obecnie dobiegają końca prace renowacyjno-konserwatorskie przywracające samochód pancerny Fox do pełnej sprawności technicznej. Dzięki pracom przygotowawczym zespołu Renowatorów Muzeum Broni Pancernej znamy rodowód pozyskanego pojazdu, a dzięki wytężonej pracy „Pancernych Magików” Zakładu Pana Artura Zysa w Pławcach, już niedługo będziemy mogli podziwiać Fox-a w pełnej krasie. Jak zapewnił nas Pan Artur, w pojeździe wykonano kompleksową renowację układu jezdnego, hamulcowego, elektrycznego oraz napędowego wraz z oryginalnym silnikiem benzynowym GMC 270. Konserwacji poddano cały kadłub pojazdu wraz z wieżą do której zostaną zainstalowane repliki karabinów Browning 12,7mm i 7,62mm. Odtworzone zostało również stanowisko kierowcy wraz z oryginalną deską rozdzielczą. Malowanie i oznakowanie pojazdu będzie odwzorowywać to z lat 1943-1944, gdy pojazd ten znajdował się w arsenale 15. Pułku Ułanów Poznańskich, działającego w strukturach 2. Korpusu Polskiego. Do odbudowy pojazdu wykorzystane zostały oryginalne części wyposażenia przekazane muzeum przez Pana Adama Lubasa, Polaka mieszkającego na stałe w Los Angeles. Jemu jak i wszystkim ludziom oraz instytucjom które przyczyniły się do pozyskania i odbudowania pojazdu, Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu SERDECZNIE DZIĘKUJE!!!
(k.c)

0 Udostępnień

Comments are closed.