Aktualności

WYSTAWA O PPŁK JÓZEFIE LISIE WZBOGACONA O NOWE PAMIĄTKI.

W pawilonie A Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, wyeksponowano kolejne pamiątki po Panu Pułkowniku Józefie Lisie, przekazane przez Rodzinę.

Podpułkownik dyplomowany Józef Lis (1897-1960) należał do organizacji strzeleckich, służył w Legionach Polskich i Wojsku Polskim jako artylerzysta. Walczył w kampanii wrześniowej i dostał się do sowieckiej niewoli. Odmówił propozycji współpracy udziału w zorganizowaniu w ZSRS jednostki polskiej, w tym pancernej, na wypadek wojny z Niemcami. Wyszedł z ZSRS razem z armią generała Andersa. Walczył w II Korpusie Polskim we Włoszech. Był dwukrotnie ranny. Pozostał na emigracji.

Na wystawie zobaczyć można jego mundur, razem z walizką podróżną na przybory toaletowe. Pozostałe pamiątki podzielone zostały na trzy najważniejsze okresy w jego życiu. Pierwszy, to służba w Wojsku Polskim II Rzeczypospolitej, za którą został uhonorowany odznaczeniami i w którym ułożył sobie życie osobiste. Drugi, to okres pobytu w Związku Radzieckim, gdzie próbowano go namówić do współpracy obietnicami i podarunkami. Zaś trzeci, to okres walki pośród swoich rodaków i aliantów przeciw wspólnemu wrogowi.

0 Udostępnień

Comments are closed.