81 lat temu 1 września wojska niemieckie przekroczyły granicę Polski, rozpoczynając II wojnę światową.
Punktualnie o godz. 4.45 pancernik “Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał polskiej składnicy tranzytowej na Westerplatte. Rozpoczęły się również terrorystyczne ataki lotnicze na bezbronne miasta (przykładem może być zbrodniczy nalot na Wieluń obliczony na zastraszenie ludności, ucieczkę mieszkańców z miasta i spowodowanie chaosu na szlakach komunikacyjnych). II wojna światowa objęła swym zasięgiem nie tylko Europę, ale prawie całą kulę ziemską. Miała tragiczne skutki dla obywateli państw biorących udział w wojnie. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły łącznie ponad 33 miliony, zginęło ok. 22 miliony żołnierzy. Ogólną liczbę strat ludności (raczej niemożliwą do ustalenia) szacuje się nawet na ponad 60 milionów.
Obchodząc kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej oddajemy hołd poległym, pomordowanym i zamęczonym.
W Muzeum Broni Pancernej można zapoznać się z kolekcją pancernych pojazdów bojowych będących na wyposażeniu Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku, a także na uzbrojeniu jego przeciwników.
Wszystkich Państwa zapraszamy do naszego muzeum w dniu 1 września 2020 (wtorek) aby obejrzeli i posłuchali Państwo o historii tamtego okresu. Przygotowaliśmy małą niespodziankę. Do zobaczenia w Muzeum Broni Pancernej.
(fi) (kc)
Najnowsze komentarze