PRACOWITY WYJAZDOWY WEEKEND MUZEUM BRONI PANCERNEJ

Wozy przygotowane do transportu.

Podczas trzech dni pierwszego wrześniowego weekendu Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, wzięło udział w kilku plenerowych wydarzeniach. W piątek, 3 września, Muzeum Broni Pancernej na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa oraz Muzeum Ziemi Wschowskiej uczestniczyło w obchodach 82. rocznicy wypadu wojsk polskich w kierunku Wschowy. W piątkowe popołudnie spacerujący po rynku mieszkańcy Wschowy mieli wyjątkową możliwość obejrzenia będącej w zbiorach naszego Muzeum – kopi samochodu pancernego wz. 34. Dziękujemy za zaproszenie i wiele ciekawych rozmów z mieszkańcami Wschowy.

W sobotę 4 września wyruszył w daleką podróż lekki czołg rozpoznawczy TKS ze zbiorów naszego Muzeum. Czołg ten brał udział w polowej mszy świętej celebrowanej z okazji upamiętnienia poległych żołnierzy 24 Pułku Ułanów, którzy brali udział w obronie tej miejscowości przed okupantem niemieckim w wojnie 1939 roku. Jeszcze tego samego dnia przybyła na miejsce grupa pracowników Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Artur Zys i wolontariuszy Muzeum pod przewodnictwem Szefa Oddziału ppłk Tomasza Ogrodniczuka, zainstalowała przekazane wcześniej do renowacji Panu Arturowi Zysowi, tablice zdobiące pomnik poświęcony poległym żołnierzom.

TKS w podróży.

W niedzielę 5 września Eucharystię w pobliżu pomnika poległych sprawowali Ks. Jan Zając oraz Ks. Marian Bański. W okolicznościowej homilii przypomnieli wszystkim te tragiczne dla całego narodu chwile, wspomnieli o wielkim patriotyzmie ówczesnych mieszkańców i bohaterskiej walce żołnierzy. Zachęcali również do zachowania historii i przekazywania jej młodemu pokoleniu, aby nie zatracić nic z naszego dziedzictwa.

Również 5 września w niedzielę W ramach Roku Rodu Mielżyńskich odbył się w Chobienicach piknik militarny. Mieszkańcy gminy Siedlec i ościennych, mieli okazję wziąć udział w niezwykłym spotkaniu z militariami, konną kaskaderką i orkiestrą sił powietrznych. Jedną z atrakcji tego dnia był wystawiony przez Muzeum samochód pancerny Austin – Putiłow „Poznańczyk”. Wraz z armatą wz. 1902/26 „Prawosławną”, wystawioną przez Pracownię Renowacji Zabytków Techniki Militarnej z Wolsztyna, cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród tłumnie przybyłej publiczności. Piknik odbył się w przepięknym parku przed Pałacem Rodu Mielżyńskich.