Aktualności

„POPISY” CZOŁGISTÓW NA ŚRÓDECKICH BŁONIACH W POZNANIU.

Doroczne święto pułkowe i zarazem 11 rocznicę istnienia swojej jednostki polscy pancerniacy obchodzili w roku 1930 na poligonie w Biedrusku. Święto uświetniły zorganizowane 19 czerwca na błoniach Śródki, za Katedrą pokazy czołgów poprzedzone gymkhaną[1] motocykli wojskowych. Licznie zgromadzona publiczność z zainteresowaniem przyglądała się „popisom” zwinnych czołgów jak i pokonywaniu szeregu trudnych przeszkód przez dobrze wyszkolonych motocyklistów wojskowych. Jedną z konkurencji było strzelanie w ruchu do baloników przez załogę motocykla.

Strzelanie w ruchu do baloników.

W sobotę, 21 czerwca wieczorem na ulicach Poznania zorganizowano uroczysty capstrzyk. Na czele maszerujących żołnierzy kroczyła orkiestra pułkowa, za nią kompania szkolna, a na końcu toczyło się dwanaście czołgów, jak podała prasa, dwa duże i 10 małych.

Defilada czołgów Renault FT

W blasku pochodni podążano po trasie: al. Szelągowska, Wielkie Garbary, Wielka, Stary Rynek, plac Wolności, Fredry, Jasna, Kaponiera, Wjazdowa, św. Marcin, al. Marcinkowskiego, Babińskiego na plac Działowy.[2] W niedzielę o godz. 5.00 w rejonie zgrupowania pułku zabrzmiała pobudka wojskowa, a o godz. 8.00 dowódca pułku przyjął meldunek i dokonał przeglądu pododdziałów. Następnie odbyła się msza św. polowa, którą odprawił ks. prob. Stanisław Wężyk z parafii Chojnica. Po mszy do żołnierzy przemówił dowódca płk dypl. Mieczysław Mysłowski, nawiązując do historii pułku, po czym wręczył „Odznaki oficera czołgów”.

Dekoracja „Odznaką oficera czołgów”. Biedrusko 22.06.1930 r.

Udekorowani zostali: kpt. Tadeusz Wolski, porucznicy Leon Czekalski i Piotr Nowak, por. pilot Jerzy Marszycki oraz ks. prob. Stanisław Wężyk. Po dekoracji odbyła się defilada pododdziałów pieszych i na wozach bojowych (czołgi i samochody pancerne). O godz. 10.30 w kasynie oficerskim zaproszonych gości podjęto śniadaniem. Wszystkich uczestników zaproszono na żołnierski obiad przy stołach na placu zbiórek w obozie. W czasie obiadu adiutant pułku, por. Brunon Błędzki odczytał depesze gratulacyjne przysłane na ręce dowódcy. Po obiedzie nad brzegiem Warty odbył się wielki festyn, w którym wzięła udział również okoliczna ludność. Uroczystości pułkowe zakończono wieczorem w kasynie oficerskim.[3]

[1] Wyścig motocyklowy ze sztucznymi, nieraz zabawnymi przeszkodami, mający wykazać zręczność i odwagę zawodników.
[2] Nazwy ulic z 1930 roku.
[3] Doroczne Święto 1 pułku czołgów, „Dziennik Poznański”nr 143 z 24 czerwca 1930 r., s. 4; Sport samochodowy, motocyklowy i lotniczy, „Samochód” nr 39 z 29 czerwca 1930 r., s. 7 i 11; Święto 11-lecia istnienia 1 pułku czołgów, „Nowy Kurier” nr 144 z 25 czerwca 1930 r., s. 11; Ilustracja Poznańska i Nowiny Sportowe nr 25 z 24 czerwca 1930 r.; zbiory autora.

(f.i)

0 Udostępnień

Comments are closed.