Aktualności

„PANCERNY SKORPION” W MUZEUM BRONI PANCERNEJ.

Stowarzyszenie „Pancerny Skorpion” w Opolu kultywuje tradycje Pułku 4 Pancernego „Skorpion” powstałego w 1942 roku na Bliskim Wschodzie i walczącego w ramach 2 Korpusu Polskiego we Włoszech od Monte Cassino do Bolonii. Stowarzyszenie powstało  w 2001r. i skupia żołnierzy Pułku 4 Pancernego Skorpion rozsianych po całym świecie oraz żołnierzy 5 Brygady Pancernej z Opola, której w 1993r. koło byłych żołnierzy Pułku 4 Pancernego „Skorpion” przekazało swój proporzec i tradycje.

foto: Stowarzyszenie Pancerny Skorpion

Szwadron Skorpion tworzą posiadacze wojskowych pojazdów historycznych z okresu II wojny światowej, które używane były przez jednostki 2 Korpusu Polskiego. Członkowie szwadronu posiadają również umundurowanie i wyposażenie z tamtego okresu. W skład szwadronu wchodzi ponad dwadzieścia pojazdów, są to głównie samochody Willys MB, Fordy GPW, Dodge ¾ ton WC- 51, WC-52, WC-58 Command Car, Bren Carrier Mk I oraz motocykle brytyjskie i amerykańskie.

foto: Stowarzyszenie Pancerny Skorpion

W dniu 13 lipca 2022 członków stowarzyszenia będzie można podziwiać w Muzeum Broni Pancernej. Przybędą oni wraz ze swoimi historycznymi pojazdami i w historycznym umundurowaniu.

Wszystkich zainteresowanych historią II wojny światowej, historią 2. Korpusu Polskiego oraz historią techniki wojskowej serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Muzeum.

foto: Stowarzyszenie Pancerny Skorpion
0 Udostępnień

Comments are closed.