Muzeum w bitwie o Ardeny

Muzeum Broni Pancernej wzięło udział w inscenizacji Bitwy o Ardeny.

Szef Oddziału Muzeum Broni Pancernej ppłk Tomasz Ogrodzniczuk (z prawej) i Szef Renowatorów Muzeum Witold Marcińczyk na tle Jagdpanzer 38(t) (Sd.Kfz 138/2) Hetzer, jako załoga.

16 lutego 2020 roku odbyła się 7 edycja „Spotkań z historią w Kargowej” w ramach obchodów rocznicy bitwy o Kargową podczas Powstania Wielkopolskiego. Jak co roku organizatorem inscenizacji był Gminny Ośrodek Kultury w Kargowej oraz kilka organizacji z których wymienić należy Grupę East&West, czy Pracownię Renowacji Zabytków Militarnych z Wolsztyna. Scenariuszem inscenizacji był fragment bitwy o Ardeny, w którym udział wzięła 99 dywizja Armii Amerykańskiej przeciwko kilku zgrupowaniom Armii III Rzeszy. Inscenizacja przygotowana przez rekonstruktorów historycznych z całej Polski oraz Czech, obfitowała wyposażeniem z epoki, bronią strzelającą oraz pojazdami historycznymi prywatnych kolekcjonerów. Na potrzeby inscenizacji Muzeum Broni Pancernej udostępniło jeden ze swoich eksponatów. Był nim niszczyciel czołgów Jagdpanzer 38(t), potocznie nazywany Hetzerem. Za sterami wozu usiedli ppłk Tomasz Ogrodniczuk oraz Witold Marcińczyk. Muzeum Broni Pancernej dziękuje za zaproszenie do udziału w tej wspaniałej inscenizacji.