Szesnaście lat temu, na mocy ustawy z 20 lutego wprowadzono Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wypada ono w dniu 2 maja, jako święto państwowe. Nasze biało-czerwone barwy narodowe wpisały się na trwałe w polskie trudne historie, tą wielką, jak i te małe historie ludzkie. Szczególnie w minionym XX wieku, który był pod tym względem bardzo intensywny. W roku 1919 barwy biało-czerwone uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Ale tak naprawdę kolory te w różnych formach przewijają się przez całą historię państwowości polskiej. Dla barw tych Polacy trwali, walczyli, ginęli i wykrwawiali się aby po prostu żyć, jako suwerenne i niepodległe państwo.
W ostatnich latach, powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie robi to Andrzej Duda.
Dnia 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
W siedzibie Muzeum Broni Pancernej przez cały rok powiewa biało-czerwona na maszcie usytuowanym przy budynku administracyjnym. Jako tradycję chcemy wprowadzić w tym miejscu, małe obchody świąt państwowych i wojskowych z honorowym podnoszeniem flagi na maszt, tak jak to było w zeszłym roku z okazji Święta Niepodległości. Niestety w tym roku plany pokrzyżowała nam pandemia koronawirusa. Mamy jednak nadzieję że już niebawem będziemy mogli wrócić do tej pięknej tradycji.
(pk) (kc)
Najnowsze komentarze