Aktualności

CIOS W PLECY – 17 WRZEŚNIA 1939 ROKU

23 sierpnia został podpisany pakt Ribbentrop-Mołotow. W tajnym protokole dzielił on naszą Ojczyznę na dwie części, między nieakceptujących jej istnienia agresywnych sąsiadów. 1 września niemiecka nazistowska III Rzesza, bez wypowiedzenia wojny napadła na Polskę. 12 września zachodni alianci na konferencji w Abbeville we Francji zdecydowali o nieudzieleniu pomocy Polsce w wojnie z Niemcami. 17 września Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich dokonał agresji na wschodnią część naszego kraju.

Historia to ciąg powiązanych ze sobą zdarzeń. Pakt tworzył układ z Hitlerem, który dawał Stalinowi podstawy bezpieczeństwa i swobodnego działania. Wieści o wstrzymaniu przez Francuzów wszelkich odciążających działań ofensywnych, dawała mu pewność, że Zachód nie będzie przeszkadzał i protestował. To ośmieliło Związek Radziecki do inwazji. Polscy żołnierze mimo niezrozumiałego rozkazu marszałka Rydza-Śmigłego „o nie walczeniu z Sowietami”, stawili opór. Wierzyli w zapewnienia sojuszniczej pomocy, że nie zostaną pozostawieni sami. Nie wiedzieli, że w wielkiej strategii ich wysiłek już nie był brany pod uwagę. Dlatego zostali zapomniani wtedy i potem na długie lata. Potem były już tylko doły katyńskie, zastraszania i próby namówienia do współpracy tych co przeżyli.

My jednak pamiętamy, przypominamy i czcimy. Tragedia nas czegoś nauczyła oraz wpływa na nasze obecne decyzje i działania. Pilnujemy, by już nigdy nie znaleźć się ponownie w takiej sytuacji. Ani my, ani ci co nastaną po nas. A dzielnym uczestnikom tamtych dni, żołnierzom KOP-u spod Szacka i Wytyczna, obrońcom Grodna i Kresów Wschodnich oraz pomordowanym strzałem w tył głowy za niezłomną wierność ojczyźnie, składamy hołd. Cześć i Chwała Bohaterom.

Wspólna parada Wehrmachtu i Armii Czerwonej w Brześciu, 22 września 1939 roku. Na trybunie Heinz Guderian i Siemion Kriwoszein. Foto: Internet – domena publiczna.
0 Udostępnień

Comments are closed.