104 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzień ten jest świętem państwowym ustanowionym w 2021 roku, decyzją Sejmu, z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, będącej odpowiedzią na apele lokalnych społeczności i władz samorządowych z terenu Wielkopolski.

W tym dniu, w 1918 roku rozpoczął się zwycięski zryw poznaniaków przeciwko znienawidzonemu zaborcy. Iskrą zapalną do wybuchu powstania był przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, który przemówił z okna hotelu Bazar do wiwatujących na jego cześć mieszkańców. Zamieszki i strzały na ulicach sprowokowali Niemcy organizując kontrmanifestację i zrywając polskie flagi i symbole narodowe. W krótkim czasie powstanie przeniosło się poza granice miasta, ogarniając większość ziem Prowincji Poznańskiej. Władzę przejął Komisariat Naczelnej Rady Ludowej przekazując w połowie stycznia naczelne dowództwo Sił Zbrojnych Polskich w byłym zaborze pruskim gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu. Główne walki trwały do rozejmu w Trewirze (16 lutego 1919 r.), a włączenie ziem zdobytych przez powstańców do Polski zostało usankcjonowane traktatem pokojowym w Wersalu (28 czerwca 1919 r.).

Zapraszamy, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego do wspólnego świętowania Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Muzeum Broni Pancernej na poznańskiej Ławicy.

Pomimo trwającej przerwy technicznej, 27 grudnia, będzie można zwiedzić ekspozycję stałą muzeum między godziną 11.00 a 18.00. Główne uroczystości rocznicowe planowane są od godz. 15.00. Będziemy rozwiązywać „powstańczą” krzyżówkę, odbędzie się niecodzienna prezentacja improwizowanego pociągu pancernego, w którego składzie znajduje się wagon z legendarnego „Poznańczyka”. Uroczystości uświetni salut artyleryjski i pokaz fajerwerków.

Zapraszamy i życzymy niezapomnianych wrażeń

Grafika: Pocztówki ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości